O nas

LOK Warka

Klub Żołnierzy Rezerwy

Liga Obrony Kraju jest ogólnopolskim, patriotycznym stowarzyszeniem skupiającym w swoich szeregach obywateli dążących do umacniania obronności Rzeczypospolitej Polskiej oraz gotowych do jej obrony.

Liga Obrony Kraju kultywuje tradycje narodowe i tradycje oręża polskiego oraz nawiązuje do dorobku swoich poprzedniczek Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza i Ligi Przyjaciół Żołnierza” (ze Statutu LOK, Warszawa 1999).

W drugiej połowie 1944 r., na terenach wyzwolonych spod okupacji hitlerowskiej, zrodził się ruch społeczny, którego członkowie stawiali sobie za cel m.in. niesienie pomocy żołnierzom skrzywdzonym przez los podczas działań wojennych, a także wspieranie moralne i materialne walczących lub przygotowywanych do walki żołnierzy.

Koła te w formie zorganizowanej – pod nazwą Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza zapoczątkowały swoją działalność w sierpniu 1944 r. w Siedleckim. Wraz z oswobodzeniem pozostałych ziem Polski, ogniwa TPŻ, powstawały w innych regionach kraju.

Nowy program działania zapewniał kontynuację poprzednich zadań, a wprowadzenie nowych powodowało , że wysiłek organizacji stawał się bardziej konkretny i użyteczny – tak dla gospodarki jak i dla obrony państwa. Liga od 1965 r. jest organizacją samo finansującą się, przeznaczającą wypracowane środki finansowe na działalność statutową.

Kierunki działania LOK można ująć w trzech grupach:

  • Organizowanie w całym kraju samoobrony;
  • Szkolenie przedpoborowych dla niektórych służb technicznych wszystkich rodzajów sił zbrojnych;
  • Prowadzenie kursów politechnicznych dla potrzeb społeczeństwa.

W latach 1945 – 1989 istniała ścisła współpraca pomiędzy MON, a Ligą Obrony Kraju. Od 1989 roku nastąpiło rozluźnienie współpracy między resortem Obrony Narodowej i LOK. Szczególnie bolesne dla naszej organizacji było wycofanie się wojska ze szkolenia przedpoborowych w zakresie łączności, płetwonurkowania i nauki jazdy.

Nowe uwarunkowania okresu transformacji spowodowały konieczność dostosowania się do wymogów rynkowych. Wymagało to przeprowadzenia w Lidze restrukturyzacji organizacyjnej i personalnej, przeprofilowania posiadanej bazy do innej działalności gospodarczej, przy jednoczesnej realizacji zasadniczych zadań statutowych na niezmienionym poziomie. Obecnie w LOK zrzeszonych jest 131.796 członków, zorganizowanych w 4.620 klubach i kołach LOK. Należy podkreślić, że około 50 % ogółu członków stanowi młodzież. W Lidze działa 177 klubów Oficerów Rezerwy zrzeszających ponad 7.968 oficerów, chorążych i podoficerów rezerwy, w szczególności absolwentów SOR i SPR. Oprócz szkolenia specjalistów Liga organizuje dla społeczeństwa, zwłaszcza dla młodzieży, szereg imprez sportowych, przede wszystkim w tych dziedzinach, które mają związek z umacnianiem bezpieczeństwa Państwa.

Szczególnie popularne w naszym stowarzyszeniu jest strzelectwo sportowe. W ponad 4.700 sekcjach i kołach zrzeszonych jest około 160 tysięcy zawodników. W 100 klubach sportowych zarejestrowanych w Polskim Związku Strzelectwa Sportowego uprawia wyczynowo tę dziedzinę 2.498 zawodników. W 1992 r. na Mistrzostwach Europy zawodnicy klubów LOK zdobyli 2 złote i 1 srebrny medal. Co roku na zawodach międzynarodowych i organizowanych w kraju, zawodnicy LOK odnoszą znaczące sukcesy. W trosce o edukację obronną młodzieży organizujemy około 20 obozów przysposobienia obronnego o specjalnościach strzeleckich, żeglarskich, łączności itp., w których uczestniczy ponad 700 członków Ligi.

W okresie wakacji i ferii zimowych, we współdziałaniu z kuratoriami oświaty, organizujemy pod nazwą „Akcja – Lato”, „Akcja – Zima” różnego rodzaju obozy, kolonie, półkolonie, dni otwartych strzelnic, festyny i inne formy rozrywki, w których uczestniczy około 280 tysięcy młodzieży szkolnej. W celu zabezpieczenia odpowiedniej liczby sędziów i instruktorów strzelectwa sportowego organizujemy co roku kursy doskonalące.

Liga posiada obecnie 242 strzelnice do broni małokalibrowej, 238 strzelnic do broni pneumatycznej i 65 innych obiektów strzelniczych.